sznurki ozdobne

Sznurki ozdobne do odzieży – sposoby tkania i materiały

Wśród całego bogactwa dodatków krawieckich i pasmanteryjnych niemałą rolę odgrywają różnego rodzaju sznury, sznurki i sznureczki. Mogą one w odzieży pełnić funkcję zarówno estetyczną, jak i użytkową (na przykład jako troczki), a także same w sobie stanowić jedynie element dekoracyjny. Sznurki ozdobne występują w całej palecie barw i odcieni – bywają też wielokolorowe – wyrabiane są zaś z rozmaitych materiałów i wieloma metodami.

Praktyczne i dekoracyjne zastosowanie sznurków istnieje od samego początku historii wytwarzania odzieży. Wyprawione skóry zwierząt upolowanych przez naszych przodków wiązano rzemieniami – najpierw pojedynczymi, a wkrótce mocniejszymi, bo splatanymi – jeszcze przed wynalezieniem szwu łączącego poszczególne skrawki okrycia ciała.

Sznurki naturalne…

Również dzisiaj można spotkać sznurki plecione z rzemienia, ale też z wielu innych materiałów, których obróbkę opracowano nieco później. Należą do nich chociażby len, jedwab, sizal, konopie czy juta, a także włókna występujące w skorupie orzechów kokosowych.

Współcześnie sznurki ozdobne naturalnego pochodzenia to najczęściej sznurki bawełniane – informuje przedstawiciel wyspecjalizowanej w dodatkach krawieckich firmy Krawgors.

…i syntetyczne

Mają one jednak dość silną konkurencję w postaci sznurków produkowanych z włókien sztucznych i syntetycznych, takich jak poliester, polipropylen czy poliamid, a także nylon, perlon bądź włókna aramidowe. Są one zazwyczaj nieco mocniejsze od sznurków bawełnianych, nie gniotą się i nie mechacą tak łatwo, nie płowieją i nie odbarwiają, nie zmieniają swoich wymiarów. Włókna syntetyczne często też dodaje się do tych naturalnych, aby wytworzyć sznurki o lepszych parametrach, ale wciąż pasujące do ubrań z naturalnych tkanin.

Sploty

Użyty materiał ma wpływ między innymi również na sztywność sznurka, choć zależy ona także od sposobu, w jaki został on wytworzony. Pojedyncze włókna tworzą nitki, te zaś – aby powstał sznurek – muszą zostać ze sobą połączone. Mogą się przeplatać jak wątek z osnową, a więc być tkane; mogą też być dziane, czyli połączone maszynowo splotem przypominającym sploty w wyrobach szydełkowych. Sznurki ozdobne mogą być ponadto skręcane bądź plecione na podobieństwo warkoczyków.

Wykończenie

Występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o grubość, a także gęstość splotu. Do wyboru mamy też sznurki płaskie i obłe, nawijane na szpulki czy motki oraz pakowane w pudełka. Wielu producentów docina też sznurki na wymiar, a ich końcówki zgodnie z życzeniem klienta wyposaża w zabezpieczenia w postaci tzw. agletów – wykonanych np. z grubej transparentnej folii acetatowej albo z metalu. Tak zakończone sznurki wyglądem przypominają sznurówki i znajdują zastosowanie m.in. w bluzach sportowych

Materiał partnera