dodatki-krawieckie

Rodzaje dodatków krawieckich

Niezależnie od tego, czy krawiectwem paramy się zawodowo, czy też jest to „zaledwie” hobby, oprócz tkanin, nici i akcesoriów takich jak igły czy szpilki nie obejdziemy się także bez rozmaitych dodatków krawieckich. Czasami służą wyłącznie do ozdoby, czasem jednak odgrywają bardzo istotną rolę, umożliwiając np. zapięcie danego elementu odzieży. Bywa też, że z powodzeniem łączą obie te funkcje. Jakie rodzaje dodatków krawieckich wyróżniamy?

Zacznijmy może od wspomnianych już zapięć. Do wyboru mamy naprawdę sporo opcji. Na uwagę z pewnością zasługują zamki błyskawiczne, zwane również potocznie suwakami. Wykonuje się je z plastiku lub metalu, a często wyposaża też w efektowną przywieszkę, która zarazem zdobi i ułatwia korzystanie z zamka.

Guziki

Doskonałym przykładem połączenia funkcji praktycznej i ozdobnej, jeżeli chodzi o zapięcia, są oczywiście guziki. Występują w najprzeróżniejszych kolorach, rozmiarach i kształtach. Oprócz tych „klasycznych”, przyszywanych nitką przechodzącą przez oczka lub dziurki, warto wyróżnić charakterystyczne guziki do jeansu. Tu również pojawia się co najmniej kilka wariantów, takich jak guziki gładkie, wzorzyste, z otworem, obrotowe, stacjonarne, na stopce wykonanej z metalu bądź plastiku.

Zatrzaski

Zdecydowanie bardziej dyskretnym zapięciem są haftki oraz zatrzaski krawieckie, zwłaszcza tzw. springi – na tyle delikatne, że można zastosować je nawet do dzianin. Bardziej masywną i zarazem rzucającą się w oczy formą zatrzasków będą natomiast napy. One również bywają zrobione z plastiku lub metalu, a zastępują guziki najczęściej w bezrękawnikach i kurtkach, szczególnie tych skórzanych.

Nity i ćwieki

Wyroby odzieżowe ze skóry – zarówno naturalnej, jak i ekologicznej – często wykonuje się z kolei z użyciem ozdobnych ćwieków lub nitów, które stanowią ponadto funkcjonalne wzmocnienie szwów. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj dodatków krawieckich wykorzystać można również w przypadku tkanin, zwłaszcza dżinsowych.

Taśmy i sznurki

Jeśli chodzi o wykończenie rękawów, kapturów, dołu bluz oraz kurtek, a nieraz także góry spódnic czy spodni o bardziej sportowym charakterze, tutaj nieocenione okazują się bawełniane lub poliestrowe sznurki odnajdujące się w roli troczków, a także sznurki i taśmy elastyczne sprawdzające się jako ściągacze. Mogą one też stać się ozdobą, zwłaszcza gdy przetykane są złotą lub srebrną nitką. Taki właśnie ich wariant ma w swej ofercie chociażby firma Krawgors, w której zaopatrzymy się ponadto w różnego rodzaju końcówki zabezpieczające sznurki przed pruciem i przemieszczaniem się w odzieży, a także w stopery ułatwiające ich regulację.

Materiał partnera