fototapeta-kuchnia

Fototapeta do kuchni. Jaki wzór wybrać?

Fototapeta to doskonały sposób na wyraziste udekorowanie kuchni, w której zasadniczo nie ma miejsca na zbyt dużo ozdób. Wykonana z odpornego na wilgoć, zabrudzenia i wysokie temperatury winylu lub wstawiona za szklaną płytę, z powodzeniem zastąpi kafelki. Najbardziej problematyczną kwestią w tym temacie wydaje się więc wybór idealnego motywu spośród tysięcy dostępnych wzorów.

Do najczęściej wybieranych fototapet – jak zdradza przedstawiciel sklepu Kraina Barwnależą te przedstawiające kawę (zarówno w filiżankach, jak i w postaci ziaren), soczyste owoce i inne produkty spożywcze czy wręcz całe potrawy. To stosunkowo bezpieczny wybór, wprost nawiązujący do charakteru pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Pobudzi także apetyt.

W kuchniach nowoczesnych

Żywe kolory owoców, ale też nowalijek: marchwi, ogórka czy pomidorów, dodadzą wnętrzu energii. Świetnie więc sprawdzą się w kuchniach nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, kontrastując z surowością tonacji barwnej i elementów z kamienia, metalu czy szkła. Industrialny wystrój z powodzeniem ozdobimy też czarno-białym zdjęciem panoramy miasta (doskonale wyglądającej zwłaszcza w przestrzeni między szafkami i blatem roboczym) czy reprodukcją słynnej grafiki, np. autorstwa Andy’ego Warhola.

Jeśli chcielibyśmy wpleść w wystrój naszej kuchni surowość tynku, drewna lub cegieł, warto zdecydować się na fototapetę, która będzie skutecznie je imitować, a przy tym sprawi znacznie mniej kłopotu w kwestii późniejszego czyszczenia – radzi ekspert wspomnianej już Krainy Barw.

Zgodnie z zainteresowaniami

Wzór fototapety kuchennej wybrać możemy też, kierując się po prostu naszymi zainteresowaniami – niezależnie od tego, czy uwielbiamy sztukę nowoczesną, czy choćby stare filmy. W tym ostatnim przypadku śmiało postawmy na fototapetę przedstawiającą afisz albo kadr z ulubionej sceny. Jeśli zaś kochamy podróże, nie wahajmy się umieścić na ścianie kuchni widoku egzotycznej plaży lub górskich szczytów.

Zabawy z optyką

Wijąca się uliczka włoskiego czy też greckiego miasta przywoła wspomnienia z wakacji, a w dodatku doda pomieszczeniu głębi. Efekt ten osiągniemy także, decydując się na tzw. fototapetę 3D. Będzie to rewelacyjny sposób na optyczne powiększenie niewielkiej kuchni. Jeśli taką właśnie dysponujemy, pamiętajmy również, by szukać fototapet jasnych i niezbyt wzorzystych.

Dodadzą one przestrzeni i lekkości także w kuchniach, gdzie dominują ciemne barwy. W tych tzw. ślepych, czyli pozbawionych okien, ciekawym pomysłem może okazać się zastosowanie fototapety „otwierającej” pomieszczenie na zapierający dech w piersiach widok. Pamiętajmy tylko o należytym doświetleniu ściennej ozdoby – w przeciwnym razie może zginąć w półmroku.

Z własnego zdjęcia

Na koniec warto wspomnieć o możliwości umieszczenia na kuchennej fototapecie niepowtarzalnego zdjęcia z naszej własnej kolekcji. Aby uzyskać tak efektowną, oryginalną ozdobę, musimy przygotować tylko obraz o wystarczająco wysokiej rozdzielczości, by wydrukowany w dużym formacie wciąż świetnie się prezentował.