Serwis sprzętu RTV

Serwis sprzętu RTV – najczęściej występujące usterki

Elektronika użytkowa, potocznie nazywany sprzętem RTV, używana jest w praktycznie każdym domostwie. Z roku na rok urządzenie te stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, co z jednej strony daje dużo większe możliwości i parametry użytkowe, z drugiej zaś sprawia, że stają się one bardzo podatne na usterki. Poniżej wymieniamy kilka najczęściej występujących

Martwe i gorące piksele

Matryce telewizorów ciekłokrystalicznych, czyli LCD zbudowane są z tzw. pikseli, czyli bardzo drobnych punktów odpowiedzialnych za wyświetlanie podstawowych kolorów – w ten sposób na ekranie telewizor powstaje obraz. Zdarza się, że w wyniku wadliwej konstrukcji matrycy jeden lub kilka pikseli nie będzie działał jak należy. Mamy wtedy do czynienia z martwymi bądź gorącymi pikselami. Pierwsze z nich są widoczne jako czarne punkty na ekranie, drugie zazwyczaj są białe bądź wyświetlają wciąż ten sam kolor. Wada widoczne jest co prawda z bardzo niewielkiej odległości, kiedy jednak zostanie wykryta może przeszkadzać w oglądaniu. Usunięcie martwego piksela jest teoretycznie możliwe, jednak zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się z reklamacją do producenta, ponieważ wada ta jest zwykle wynikiem wady fabrycznej.

Awaria świetlówki

Problemy ze źródłem światła w telewizorach pojawiają się kiedy urządzenie jest użytkowanie przez bardzo długi czas bez przerwy – rozpoznać je można między innymi po zabarwianiu ekranu na różowo, migotaniu, bądź widoczności obrazu tylko pod dużym kątem. Z takimi usterkami należy zwrócić się do serwisu, takiego jak TV Color Serwis – wymiana świetlówki na własną rękę grozi uszkodzeniem matrycy i dodatkowymi kosztami.

Samoistne wyłączanie się i uruchamianie telewizora

Pierwszy problem występuje częściej i może mieć bardzo wiele przyczyn, m.in. wady fabryczne bądź nadmierne przegrzewanie się urządzenia. Zdarza się jednak czasem, że telewizor zacznie się włączać bez naszej ingerencji. Powodem również może wadliwe działanie poszczególnych elementów, ale również nalot na stykach, zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczenie działanie innych urządzeń na podczerwień.

Rozmyty obraz

Obraz na nowoczesnych ekranach powinien być ostry jak brzytwa. Kiedy zauważymy jego rozmywanie, w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy ta wada pojawia się niezależnie od tego z jakiego źródła obraz pochodzi. Jeśli przykładowo obraz z anteny jest gorszy od tego z DVD, może to oznaczać, że winę ponosi wadliwy kabel – jego wymiana powinna pomóc. W przypadku, gdy obraz jest tak samo rozmazany niezależnie od źródła, powinniśmy oddać telewizor do serwisu.

Materiał partnera