sprzet-budowlany

Jak wybór sprzętu może wpłynąć na czas i koszt robocizny?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że od wyboru sprzętu do wykonywania prac budowlanych zależy czas i koszt ich realizacji. Nowoczesne rozwiązania np. w zakresie deskowań przyśpieszają pracę fachowców, sprawiając, że staje się ona tańsza i bardziej efektywna. Wybór sprzętu wpływa również na bezpieczeństwo pracowników oraz jakość ich pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o optymalizacji prac budowlanych dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi?

Nowoczesne deskowania dla płynności prac

Prace budowlane, aby przebiegały szybko i sprawnie, wymagają zastosowania sprawdzonego osprzętu i materiałów o odpowiedniej jakości. Przy ich wyborze zawsze można skorzystać z profesjonalnego doradztwa sprzedawcy czy producenta. Jako przykład produktu znacznie wpływającego na czas i koszt realizacji danej inwestycji możemy podać deskowania. Różne systemy deskowań, dobrane odpowiednio do rodzaju prowadzonych prac, efektywnie zoptymalizują pracę na budowie, przyśpieszając też jej przebieg. Na przykład deskowania ścienne ramowe w postaci lekkich, ocynkowanych ram pozwalają na tanie i szybkie deskowanie fundamentów, ścian i słupów bez konieczności używania dźwigów. Z kolei wielkopowierzchniowe deskowanie dźwigarowe pozwala na indywidualne dostosowanie kształtów i wielkości elementów czy rodzaju poszycia do potrzeb danego projektu. Deskowanie elewacji z elementów prefabrykowanych wydatnie przyśpiesza proces budowy. Ciekawym przykładem optymalizacji czasu pracy i robocizny podczas prac budowlanych są również deskowania monolitycznych słupów o przekroju prostokątnym, a także deskowanie łukowe H20: bardzo funkcjonalny i praktyczny system deskowania gładkich, okrągłych ścian. Te i inne deskowania można znaleźć m.in. w ofercie firmy Doka.

Deskowania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Warto podkreślić, że rzadko mamy do czynienia z produktami uniwersalnymi, najczęściej rodzaj potrzebnych narzędzi i materiałów zależy od różnych czynników związanych z charakterem danej inwestycji. Inne będą wymagania przy budowie budynków mieszkalnych, a inne przy budowie mostów, tuneli, elektrowni czy w budownictwie wysokościowym i przemysłowym. W przypadku wspomnianych wyżej deskowań decydująca będzie m.in. konstrukcja budynku, powierzchnia betonu, wysokość potrzebnego deskowania, obciążenie i grubość stropu oraz parcie świeżego betonu. Wybór sprzętu na budowę, aby były trafiony, powinien uwzględniać również planowany termin zakończenia prac, liczbę pracowników, wymogi bezpieczeństwa na placu budowy, opcję ponownego zastosowania danego sprzętu oraz liczbę i dostępność dźwigów.

Materiał partnera