Czym są elastyczne obwody drukowane?

W każdym gospodarstwie domowym znajdzie się co najmniej kilka urządzeń elektronicznych – telewizor, radio, komputer, telefony komórkowe, żeby wspomnieć tylko te najpopularniejsze, najczęściej wykorzystywane. Każdy z nich zawiera w sobie obwody drukowane, czyli specjalne płytki, na których zamontowano podzespoły elektroniczne. Ze względu na postępująca miniaturyzację wszelkich urządzeń, coraz częściej wykorzystywane są obwody elastyczne.

Charakterystyka elastycznego obwodu drukowanego

Elastyczne obwody drukowane, z języka angielskiego nazywane flexible PCB (Printed Circuit Board) pełnią taką samą funkcję jak płytki drukowane – są podłożem, na którym montuje się podzespoły elektroniczne. Zgodnie z nazwą ich powierzchnia może być wyginana w celu dopasowania ich do kształtu obudowy przedmiotu, w których się znajdą. Flexible PCB składają się z trzech rodzajów warstw – dielektrycznej, spoiwa oraz warstwy ścieżek przewodzących, wykonanej z folii miedzianej.

Warstwa dielektryczna stanowi powłokę, której zadaniem jest izolowanie ścieżek od otoczenia oraz chronienie ich przez wpływem czynników zewnętrznych, dlatego nakładana jest z obu stron obwodu – wyjaśnia specjalista z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego.

Produkcja obwodów elastycznych rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku. Z początku były one wykorzystywane przez agencje kosmiczne w produkcji bardzo zaawansowanych sprzętów elektronicznych biorących udział w misjach, obecnie jednak są stosowane w produkcji dużo szerszej gamy produktów: telewizorów, przenośnych komputerów, telefonów komórkowych, a nawet zabawek. W dalszym ciągu są również stosowane w sprzętach kosmicznych i wojskowych.

Zalety elastycznych przewodów

Ogromną zaletą obwodów elastycznych są ich niewielkie rozmiary w porównaniu do tradycyjnych obwodów na sztywnym podłożu – chodzi tutaj przede wszystkim o mniejszą grubość oraz wagę. Warto zauważyć, że jednym z dominujący trendów w technologii elektronicznej jest miniaturyzowanie – produkcja urządzeń jak najmniejszych, a jednocześnie jak najbardziej zaawansowanych technologicznie. Wyraźnie widać to na przykładzie telefonów komórkowych – producenci obecnie prześcigają się w opracowywaniu modeli, które będą jak najcieńsze, jak najlżejsze i które będą maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń obudowy (coraz większe ekrany bez krawędzi). Właśnie dlatego elastyczne obwody coraz bardziej wypierają obwody na sztywnym podłożu. Ponadto obwody elastyczne mogą być wytwarzane w różnych, niestandardowych kształtach, dlatego z łatwością można je dopasować do obudowy urządzenia lub wykorzystać do łączenia ze sobą ruchomych elementów danego urządzenia (np. w przypadku laptopów)

Materiał partnera