Charakterystyka metkownic igłowych

Metki to wygodna metoda oznaczania produktów – klient może z nich dowiedzieć się nie tylko jaka jest cena wybranego przez niego produktu, ale również jakie są jego właściwości. W przypadku droższych towarów, takich jak ubrania, szczególnie istotne jest, żeby metka była solidnie przymocowana, niepodatna na przypadkowe zerwanie. Właśnie dlatego w branży tekstylnego wykorzystuje się metkownice igłowe. Czym one są?

Czym jest metkownica igłowa?

Metkownica igłowa to niewielkie, poręczne urządzenie, służące do etykietowania ubrań oraz innych materiałów tekstylnych, takich jak dywany. Swoim wyglądem przypomina ona niewielki pistolet (stąd też często nazywana jest pistoletem igłowym), jednak zamiast lufy ma prostą, kilkucentymetrową igłę, służącą do przebijania materiału w miejscu, w którym ma być przymocowana metka.

Jak działa metkownica igłowa?

– Obsługa metkownicy igłowej jest bardzo prosta – wyjaśnia pracownik firmy GECKO, przedstawiciela i dystrybutora produktów Avery Dennison Fastener Divisio – Po zdjęciu zabezpieczenia igły należy załadować metkownicę plastikowymi łącznikami. Następnie przez igłę przewleka się metkę, która ma zostać przyczepiona do ubrania. Teraz wystarczy już tylko przebić igłą materiał, przez który ma zostać przewleczony łącznik i nacisnąć spust urządzenia – metkownica automatycznie przewlecze łącznik przez materiał i utworzy trwałą pętlę trzymającą metkę. Rozmiar igły do metkownicy powinien być dostosowany do grubości materiału, który ma zostać ometkowany – im grubsza tkanina, tym większa średnica igły. Zbyt cienka igła może podczas próby nałożenia metki złamać się.

Zalety metkownic igłowych

Metkownice igłowe to produkt powszechnie wykorzystywany w pracowniach krawieckich, hurtowniach i sklepach odzieżowych. Dlaczego? Przede wszystkim jest to zasługa ich prostej, nie wymagającej większego wysiłku obsługi. Przy pomocy metkownicy możliwe jest bardzo sprawne ometkowanie wielu produktów przy nieporównywalnie krótszym czasie, niż podczas ręcznego wykonywania całej tej pracy. To sprawia, że przygotowanie produktu do sprzedaży jest mniej czaso- i pracochłonne. Metkownice to stosunkowo proste urządzenia, wykonane z solidnych i trwałych materiałów, dlatego nie ma ryzyka, że nawet przy intensywnej eksploatacji będą ulegać usterkom. Kolejna zaleta tej technologii to trwałość łączników, które po zapętleniu można odłączyć od materiału wyłącznie poprzez rozcięcie ich albo rozerwanie. To ogromna przewaga nad metkami mocowanym na lekki klej, które mogą się w każdej chwili oderwać od materiału, np. w wyniku ocierania się ubrań w transporcie.

Materiał partnera