budowa-ploterow

Budowa i zasada działania ploterów

Plotery to zaawansowane urządzenia służące do nanoszenia grafik, kreślenia map i wykresów na dużych podłożach. Znajdują zastosowanie w kartografii, poligrafii, branży reklamowej oraz przy projektowaniu budynków i maszyn. Jak działa ploter i co sprawia, że zapewnia on doskonałą jakość wydruku? Jak jest zbudowane to urządzenie? Dowiedz się więcej o ploterach i możliwościach, które dają.

Plotery – rodzaje i zastosowania

Plotery zaliczają się do komputerowych urządzeń peryferyjnych, czyli tych wszystkich dodatków, które poszerzają możliwości typowego komputera. Do tej samej grupy należą m.in. drukarki. Plotery można znaleźć m.in. w sklepie online ZiZaKo.

Najprościej ujmując, ploter jest bardzo zaawansowaną drukarką. Daje jednak znacznie szersze możliwości. Plotery nie tylko nanoszą obrazy. Pozwalają też na cięcie i  grawerowanie. Są przeznaczone do pracy na dużych płaszczyznach i w odróżnieniu od typowej drukarki umożliwiają zadrukowywanie nie tylko papieru, ale też np. folii.

Wyróżnia się kilka typów ploterów. Ze względu na zastosowania można wyszczególnić:

  • plotery nanoszące obraz (technikami: atramentową, solwentową, kreślącą oraz laserową),
  • plotery grawerujące,
  • plotery tnące.

Innym kryterium podziału tych urządzeń jest sposób prowadzenia papieru. Tutaj wyróżnia się plotery płaskie i bębnowe. W tym pierwszym przypadku podłoże drukarskie jest w całości rozkładane na stole roboczym plotera, a w drugim arkusz rozwija się przy pomocy cylindrycznej obrotowej rolki (bębna).

Jak działa ploter?

Poszczególne typy ploterów są różnie zbudowane. Tutaj przyjrzymy się ploterom do nanoszenia obrazu metodą atramentową. W typowym ploterze znajdziemy następujące elementy:

  • Wózek z pisakiem oraz głowicą natryskującą. Pisak i głowica poruszają się, nanosząc obraz na podłoże. Ich ruchy kontroluje układ sterujący, który ma za zadanie odtworzyć wgrany projekt graficzny.
  • Napęd wózka – umożliwia on ruch pisaka.
  • Magazynek pisaków – mieszczą się tam pisaki nanoszące obraz na materiał drukarski. Pisaki są zmieniane w zależności od tego, jaki kolor ma zostać naniesiony. Odbywa się to automatycznie.

Ponadto w ploterach bębnowych obecny jest element, którego brak w ploterach płaskich – układ do przesuwania papieru. W ploterze bębnowym arkusz przesuwa się, co ogranicza konieczność poruszania się pisaka do jednej osi. Z kolei w ploterze płaskim podłoże drukarskie pozostaje nieruchome, co stwarza konieczność operowania pisakami w wielu kierunkach.

Pisak czy też pióro porusza się po zadrukowywanej płaszczyźnie bardzo drobnymi ruchami, co zapewnia ogromną precyzję. Najbardziej zaawansowane plotery umożliwiają przemieszczanie pióra nie tylko poziomo i pionowo, ale w 8 czy 16 kierunkach. Ułatwia to kreślenie łuków i krzywych. Ceną, jaką płaci się za dokładność, jest czas – plotery działają stosunkowo powoli.