Poradnik mamy. Kiedy zacząć karmić butelką?

Karmienie piersią, chociaż jest zalecane, nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji kobiety, mając na uwadze dobro swojego dziecka, decydują się na podanie butelki. Sprawdź, w jakich przypadkach można zacząć karmić w ten sposób.

Karmienie butelką od zawsze wywołuje wiele kontrowersji. Pobieranie pokarmu ze smoczka może przyczynić się do zaburzenia prawidłowego odruchu ssania, skutkiem czego maluch prędzej czy później odrzuci piersi. Ponadto uważa się, że karmienie w takiej formie jest częstą przyczyną kolek niemowlęcych. Podawania butelki nie należy jednak demonizować – szczególnie, jeśli przejściu na tę formę karmienia towarzyszą mocne argumenty. Musisz przy tym zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, np. opracowana przez markę Canpol butelka zmniejsza ryzyko kolki.

Karmienie butelką – najczęstsze wskazania

Istnieje wiele powodów, dla których mamy decydują się na karmienie butelką. Chociaż często uważa się, że taka decyzja podyktowana jest wyłącznie wygodą rodziców, nie zawsze tak jest.

  • Nieefektywne ssanie piersi

Niektóre wady anatomiczne jamy ustnej, np. zbyt krótkie wędzidełko, mogą być przyczyną nieefektywnego ssania piersi. W takim przypadku można zrezygnować z karmienia na rzecz butelki. Ale uwaga! Wcale nie oznacza to konieczności podawania mleka modyfikowanego – nic nie stoi na przeszkodzie, aby do butelki trafiło mleko odciągnięte z piersi.

  • Zbyt mała ilość naturalnego pokarmu

Chociaż istnieje wiele metod pobudzających laktację, nie wszystkie sposoby przynoszą oczekiwane efekty. Aby nie dopuścić do spadku masy ciała, można przejść z piersi na butelkę, podając w niej odpowiednio dobrane mleko modyfikowane.

  • Mama wraca do pracy

Karmienie piersią może zostać przerwane koniecznością szybkiego powrotu mamy do pracy. Jeżeli opiekę nad maluchem przejmuje tata, babcia czy niania, wprowadzenie butelki wydaje się być nieodzowne. Nie oznacza to jednak konieczności podawania mleka modyfikowanego – wystarczy, że mama odciągnie pokarm laktatorem i zamrozi odpowiednią ilość.

Chcesz karmić butelką? Wybierz odpowiednie akcesoria

Jeżeli decyzja o przejściu na butelkę jest przemyślana, czas wybrać odpowiednie akcesoria. Na co zatem zwracać uwagę?

  • Odpowiednia konstrukcja – właściwa budowa zapobiegnie kolkom, np. opracowana przez Canpol butelka Haberman skutecznie oddziela pęcherzyki powietrza od mleka, pozostawiając smoczek cały czas wypełniony pokarmem.
  • Bezpieczny materiał – tworzywo, z jakiego jest wykonana butelka musi posiadać atesty potwierdzające brak szkodliwych substancji, np. bisfenolu A.
  • Smoczek dopasowany do wieku – nie może być zbyt duży, aby nie powodować szybkiego wypływu pokarmu.
  • Kompatybilność z laktatorem – to ważna cecha, jeśli zamierzasz podawać maluchowi naturalny pokarm odciągnięty z piersi.

Karmienie butelką wcale nie musi oznaczać rezygnacji z podawania naturalnego pokarmu. Wybierz więc odpowiednie akcesoria, dzięki którym podawanie pokarmu będzie łatwiejsze i bezpieczne.

Materiał partnera