Krzesełka do karmienia i ich bezpieczeństwo – na co zwrócić uwagę?

Rozwój dziecka to dla rodziców znakomity powód do dumy, ale też proces, który wymaga dostosowania domowych warunków do potrzeb najmłodszego mieszkańca. A w życiu każdego malucha przychodzi w końcu czas, gdy zaczyna on poznawać świat – lub cieszyć się beztroską zabawą – także z perspektywy pozycji siedzącej. W takim momencie warto pomyśleć o zakupie krzesełka do karmienia. Dzisiaj podpowiadamy, jak dokonać wyboru, który okaże się bezpieczny dla Waszej pociechy!

Bezpieczeństwo krzesełek do karmienia

Sprawdzenie tego, czy konkretny model jest bezpieczny, to obowiązek każdego rodzica. Analizując krzesełko do karmienia pod kątem ewentualnych zagrożeń dla zdrowia i życia dziecka, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • certyfikaty bezpieczeństwa,
  • stabilność konstrukcji i jakość połączeń jej elementów,
  • obecność pasów bezpieczeństwa,
  • niebezpieczne zakamarki,
  • materiał wykonania.

Standardy bezpieczeństwa

Każdy produkt, który trafił na listę ewentualnych opcji, powinien charakteryzować się co najmniej oznaczeniem CE. Takie oznakowanie potwierdza, że krzesełko spełnia kryteria bezpieczeństwa zawarte w tzw. dyrektywie Nowego Podejścia przygotowanej przez Komisję Europejską. Mile widziane są także inne potwierdzenia świadczące o jakości dziecięcego mebla.

Bezpieczeństwo_krzesełka_do_karmienia2.jpg

Stabilność krzesełka do karmienia

Kolejną ważną kwestią jest stabilność krzesełka. Oczywiście – musi ona być jak największa, co powinno wykluczyć możliwość przewrócenia się sprzętu. Warto sprawdzić, jak mebel może potencjalnie zachowywać się w rzeczywistych warunkach, czyli pod obciążeniem i w obliczu niespodziewanych, nieskoordynowanych ruchów.

Dobrym pomysłem będzie wzięcie pod lupę różnych łączeń, np. gwintów czy elementów mocujących, które odpowiadają za spójność całej konstrukcji.

Pasy bezpieczeństwa – także w krzesełku

Bezpieczne krzesełko do karmienia powinno zawierać pasy bezpieczeństwa. Zadaniem tych niepozornych elementów jest przytwierdzenie malucha do mebla, co ma zapobiec wypadnięciu dziecka i ewentualnej kontuzji.

Na rynku dostępne są produkty z paskami w postaci szelek oraz takie, które pozwalają zabezpieczyć pociechę także od strony nóżek. Te drugie wydają się rozwiązaniem o wiele bezpieczniejszym – zaradność niektórych dzieci może nie znać granic!

Uwaga na palce, czyli bezpieczeństwo projektu

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci lubią wkładać swoje małe rączki wszędzie, gdzie tylko się da. Z tego powodu warto rozeznać się w tym, czy producent danego modelu zaprojektował swoje krzesełko do karmienia w sposób, który ogranicza możliwość np. przygniecenia palców dziecka.

Materiał wykonania krzesełka też ma znaczenie

Surowiec, z którego został wykonany sprzęt, również ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim elastyczności części, z którymi ma kontakt maluch. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że tworzywa sztuczne, charakteryzujące się większą miękkością, będą mniejszym zagrożeniem dla dziecka niż konstrukcje metalowe o surowych właściwościach.

Materiał partnera