zaslony-dekoracyjne

Zasłony gładkie czy w modnych wzorach – co wybrać?

Odpowiednio dobrane zasłony to kropka nad i w aranżacji wnętrza. Obecnie, dzięki możliwości drukowania na tkaninach, wybór jest ogromny: od zasłon gładkich przez te, które cechuje delikatny deseń, aż po zasłony w modnych wzorach – wielobarwnych i nowoczesnych. Co wybrać? Gdzie sprawdzą się poszczególne typy zasłon? Wybierz idealne zasłony do swojego wnętrza!

Zasłony gładkie – gdzie się sprawdzą?

Gładkie zasłony można dziś już uznać za klasykę urządzania wnętrz. Jednolity kolor wprowadza do pomieszczenia harmonię i pozwala stworzyć prostą, ale efektowną kompozycję z pozostałymi elementami dekoracyjnymi, a także z kolorem ścian.

Barwa zasłon gładkich oraz tkanina, z której są one wykonane, powinny być dopasowane do rozmiarów pomieszczenia i pożądanego stopnia nasłonecznienia. Od strony południowej, gdzie jest więcej słońca, można postawić na ciemniejsze kolory. Taka zasłona skutecznie zablokuje część światła, dzięki czemu nie będzie ono razić. W ten sposób można nadać wnętrzu aury intymności. Z kolei od północy, gdzie światła jest mało, jego blokowanie jest niewskazane. Tutaj lepsze będą zasłony z cienkich i jasnych tkanin, które przepuszczają światło, a jednocześnie pięknie je rozpraszają i zmiękczają.

W wariancie bezpiecznym możesz zdecydować się na zasłony zbliżone kolorystycznie do ścian, np. sięgnąć po jasnobeżowe zasłony do pomieszczenia o białych ścianach. W nieco odważniejszej wersji możesz uczynić z zasłon okiennych mocny akcent kolorystyczny. Kilka innych dodatków w tym samym kolorze sprawi, że wnętrze się ożywi.

Trzeba pamiętać, że kolor i tkanina zasłon mają wpływ na wrażenie optyczne. Jasne, delikatne i przezierne zasłony powiększą wnętrze, a cięższe i ciemniejsze sprawią, że wyda się ono mniejsze.

Zasłony w modne wzory – dla kogo są najlepsze?

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej urozmaicić wnętrze, możesz postawić na zasłony w modne wzory. Mogą to być: kwiaty, paski, zwierzęta, motywy geometryczne i abstrakcyjne, a także postaci z ulubionych kreskówek maluchów.

To, co wyróżnia nowoczesne wzorzyste zasłony, to bardzo intensywne i kontrastowe kolory. Z tego względu trzeba dobierać je ostrożnie. Tak mocny akcent sprawdzi się najlepiej we wnętrzu o stonowanej kolorystyce. Jeżeli natomiast w pomieszczeniu jest już kilka wzorów, wielokolorowa zasłona może sprawić, że powstanie designerski chaos.

Są jednak takie wnętrza, gdzie (prawie) wszystko jest dozwolone. Mowa tu przede wszystkim o pokojach dziecięcych. Zasłony z nadrukiem z ukochanymi postaciami, takimi jak Elsa z „Krainy Lodu”, to dobry sposób na to, aby stworzyć dziecku wyjątkową przestrzeń, w której chętnie będzie spędzało czas. Wyjątkowe zasłony są także dla dziecka sposobem na to, aby wyrazić swoją indywidualność.

Zasłony zarówno gładkie, jak i w niespotykanych wzorach, znajdziesz w ofercie firmy Polontex.

Materiał partnera