Wybór okien. Na jaki materiał się zdecydować?

Wybór odpowiednich okien do domu jest ważnym zadaniem. Warto dobrać stolarkę w taki sposób, aby spełniała wszystkie najważniejsze zadania. Musi pełnić funkcję ochronną, ale również przepuszczać jak najwięcej światła, zapobiegać utracie ciepła czy odpowiednio prezentować się zarówno od strony wnętrza, jak i na elewacji. Jak wybrać odpowiednie okna?  

Okna – z jakiego materiału mogą być wykonane?

Przed podjęciem decyzji o zakupie okien, przede wszystkim trzeba wybrać materiał, z którego będą wykonane. Decyzja ta w znacznej mierze uzależniona jest od budżetu, jakim się dysponuje. Najczęściej wybieranym materiałem jest plastik (PVC). Na kolejnych miejscach plasują się okna wykonane z drewna oraz aluminium. Parametry cieplne aktualnie nie są elementem, na który koniecznie należy zwracać uwagę. Wszystkie współczesne okna mają podobne właściwości. Te wykonane z plastiku są jednak zdecydowanie bardziej uniwersalne niż stolarka aluminiowa. Okna aluminiowe lepiej prezentują się w nowoczesnym budownictwie, a w przypadku domów tradycyjnych (np. drewnianych) najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane z PVC lub drewna. Dużą zaletą okien wykonanych z plastiku jest możliwość dobrania odpowiedniej okleiny, dzięki której mogą idealnie komponować się z każdym rodzajem budynku.

Kształt okna i sposób otwierania dopasowane do indywidualnych wymagań

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest ich kształt. Współcześnie możliwe jest uzyskanie przeszkleń o dowolnym kształcie czy rozmiarze. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wyłącznie budżet. Najtańsze są okna tradycyjne, prostokątne, jednak coraz częściej wybierane są również modele zaokrąglone lub zakończone łukiem. Trzecim parametrem przy wyborze okien jest sposób ich otwierania. Wpływa on nie tylko na ich cenę, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Można wybierać spośród okien:

  • nieotwieralnych,
  • uchylnych,
  • odchylnych,
  • przesuwnych.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są jednak tradycyjne rozwiązania – okna uchylne i rozwierane.

Budowa okna – komfort użytkowania

Obszarem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest bez wątpienia ich budowa. Wybierając producentów sprawdzonych, z wieloletnim doświadczeniem, zyskuje się pewność co do wysokiej jakości produktu. Okna, które zapewnią komfort w użytkowaniu, powinny być zbudowane z szyby (najczęściej spotyka się okna dwuszybowe oraz trzyszybowe), komory, profili, uszczelek oraz okuć.

Wybierając okna, nie warto kierować się bardzo niską ceną i ufać niesprawdzonym producentom. Zdecydowanie lepiej jest zaufać firmom renomowanym, cenionym na rynku, których okna mogą okazać się jednak droższe. Jak podkreśla specjalista z firmy Pendragon:

Kupując okna, warto również zastanowić się nad dodatkami – roletami, zasłonami i innymi przesłonami, dzięki którym dom zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nabierze odpowiedniego charakteru. Jednak najważniejszy i tak jest materiał, z którego wykonane zostało okno – dodaje.

Materiał partnera