Rodzaje grabi

Grabie stanowią niezbędne narzędzie w każdym ogrodzie. Bardzo pomocne bywają także w pracach przy domowych trawnikach oraz podwórkach. Jak każde narzędzie, muszą być one odpowiednio dobrane, aby właściwie realizować swoje zadania. Jak to zrobić najlepiej? W naszym artykule podpowiadamy, jakie rodzaje grabi są dostępne oraz jakie jest ich przeznaczenie.

Różne prace i różne narzędzia

Kiedy używamy właściwych narzędzi, nasza praca przebiega płynnie, owocnie oraz komfortowo. Podobnie jest w przypadku prac w ogrodzie – dobór odpowiednich grabi ułatwia nam wykonywanie ogrodowych obowiązków, a tym samym przyczynia się do oszczędności naszego cennego czasu. Jakie rodzaje grabi zatem wyróżniamy? Otóż grabie możemy podzielić na rodzaje ze względu na ich przeznaczenie. I tak mamy grabie klasyczne, grabie polowe, grabie do liści oraz do trawników.

Grabie klasyczne

Do czego służą grabie klasyczne? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy Z. M. Walkiewicz, producenta wysokiej jakości narzędzi ogrodowych:

Grabie klasyczne to najbardziej powszechny i najczęściej wykorzystywany przez amatorów ogrodnictwa rodzaj grabi. Ich budowa jest niezwykle prosta oraz funkcjonalna. Składają się z drewnianego trzonu oraz metalowych zębów, kształtem przypominających grzebień. Grabie klasyczne przeznaczone są głównie do prac porządkowych, związanych z usuwaniem pozostałości, powstających po przycinaniu krzewów i żywopłotów oraz do wyrównywania ziemi po przekopywaniu.

Grabie polowe

Kolejnym rodzajem grabi są grabie polowe. Ten typ narzędzi przeznaczony jest przede wszystkim do pracy z sianem oraz suchą trawą. Grabie polowe charakteryzują się tym, iż w całości wykonane są z drewna oraz osiągają największe rozmiary pośród wszystkich rodzajów grabi, które są dostępne. Grabie polowe sprawdzą się zatem tam, gdzie zachodzi potrzeba oczyszczenia np. dużej powierzchni, jaką stanowi łąka.

Grabie do liści

Przeznaczenie tego rodzaju grabi, zdradza już sama nazwa. Grabie do liści oczywiście wykorzystywane są do prac, związanych z usuwaniem liści. Sprawdzają się świetnie szczególnie przy pracach, odbywających się na dużych powierzchniach. Grabie do liści bywają również nazywane wachlarzami. Nazwę tę zawdzięczają one kształtowi swoich długich i elastycznych zębów, które rozszerzają się na szczycie. Zęby produkowane są najczęściej z metalu bądź plastiku. Godnymi polecenia są grabie z metalowym grzebieniem, gdyż wyróżniają się one wyższym stopniem trwałości. Niezależnie zaś od materiału wykonania, z uwagi na swoją budowę, charakteryzują się niską wagą, co stanowi ich zdecydowaną zaletę. Lekkie grabie do liści ułatwiają bowiem pracę oraz nie powoduje szybkiego męczenia się użytkownika.

Grabie do trawników

Na koniec grabie do trawników. Podobnie jak w przypadku grabi do liści, nazwa wskazuje na przeznaczenie narzędzi tego typu. Ich grzebień tworzą sztywne i cienkie zęby, które pozwalają na dokładne oczyszczanie powierzchni trawnika nawet z najmniejszych elementów. W odróżnieniu zaś od grabi do liści, grabie do trawników wymagają od użytkownika większego wysiłku. Nie jest on jednak nadaremny, gdyż gwarantują one skuteczne oczyszczenie naszego trawnika. Grabie do trawników, zaraz po grabiach klasycznych, stanowią drugi najpopularniejszy rodzaj pośród tych narzędzi.

Materiał partnera