Posadzka granitowa – co warto wiedzieć?

Jak mówi definicja, posadzka jest najwyższą warstwą podłogi, licząc od dołu, zatem to po niej właśnie chodzimy i ją widzimy. Posadzka musi    być odpowiednio trwała i dobrana stosownie do funkcji pomieszczenia, w którym się znajduje oraz wielkości przewidywanych dla niej obciążeń. Doskonałym materiałem posadzkowym są niektóre naturalne skały, spośród których w sposób szczególny wyróżnia się granit.

Posadzki z naturalnego kamienia – trwałość i piękno

Bardzo rzadko zdarza się, by posadzka była kładziona wprost na stropie lub na warstwie gruntu. Zazwyczaj leży pod nią kilka innych, czasem bardzo licznych warstw podkładowych i dopiero całość tworzy kompletną podłogę. Jednakże to właśnie parametry posadzki decydują w największym stopniu o walorach użytkowych całej takiej podłogowej konstrukcji.

Oczywiście w zależności od przeznaczenia pomieszczenia stosuje się różne materiały do wykonywania ostatniej tej warstwy podłogi; znajdziemy wśród nich naturalne drewno, panele drewnopodobne, wykładziny dywanowe, wykładziny z tworzyw sztucznych, beton, płytki glazurnicze i sztuczny bądź naturalny kamień. Niektóre z tych materiałów najlepiej sprawdzą się w pokojach mieszkalnych, inne w łazienkach i sanitariatach, jeszcze inne w obiektach przemysłowych, lecz okładziny z naturalnego kamienia mogą być stosowane wszędzie, gdyż to one cechują się największą trwałością i niesłychaną różnorodnością wzorów i kolorów. Co ważne, na co zwracają nam uwagę specjaliści z firmy GRANIMEX WIĘCKO z Warszawy, z materiału tego możemy budować nie tylko trwałe i eleganckie posadzki, lecz także piękne marmurowe bądź granitowe blaty kuchenne, zlewy, umywalki czy kominki. Płyty z naturalnego kamienia to także doskonały materiał na okładziny ścienne. Naturalny kamień jest szczególnie często wykorzystywany do upiększania  różnego rodzaju reprezentacyjnych budynków, ważnych urzędów, a także  prywatnych rezydencji, przy czym do wykonywania samych posadzek zazwyczaj wybierany jest jednak granit. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten materiał gościł także w zwykłych mieszkaniach.

Granitowa posadzka to nie tylko trwałość, lecz także spokojna i stonowana elegancja

Najważniejszym parametrem decydującym o tym, że granit tak chętnie wykorzystuje się do wykonywania posadzek, jest jego niezwykła trwałość; to wydaje się oczywistością. Granit nie ściera się, trudno go uszkodzić i zarysować, a przy tym wszystkim bardzo łatwo utrzymać go w czystości. O olbrzymiej odporności granitu na ścieranie się, świadcz między innymi to, że wytwarza się z niego także płytki chodnikowe, kostkę brukową, krawężniki czy oporniki drogowe. Naturalnych kamieni o takiej trwałości znajdzie się więcej, lecz jeśli chodzi o różnorodność wzorniczą oraz  różnobarwną kolorystykę, to z granitem może konkurować jedynie marmur, który wszakże od granitu ma zdecydowanie mniejszą trwałość. Zwrócić warto uwagę na fakt, że wszystkie, liczne przecież, odmiany tego kamienia, przy całej swej wielobarwności  i różnorodności nie są wzorniczo i kolorystycznie krzykliwe, co sprawia, że charakteryzują się bardzo dyskretną elegancją, a granitowe posadzki i ścienne okładziny są w swym wyglądzie łagodnie stonowane.

Do utrzymania należytego wyglądu granitowych posadzek i innych elementów wykonanych z tego kamienia nie trzeba używać żadnych środków konserwujących, wystarczy do tego zwykła woda i łagodny środek myjący.

Materiał partnera