Pomysły na pomalowanie salonu

Jesteś gotowy na zmianę w swoim domu? Jednym ze sprawdzonych rozwiązań na metamorfozę wyglądu i charakteru domowej przestrzeni jest jej odmalowanie. A co najlepsze, możesz zrobić to sam! Sposobów na to jest mnóstwo, a my ci dzisiaj kilka podsuniemy. Na początek – wybierzmy styl.

Nowoczesny – styl, który sprawdzi się w każdych warunkach – w pomieszczeniach nasłonecznionych, małych, dużych, trafiający w gusta kobiet oraz mężczyzn. Najpopularniejszym, ale wcale nie monotonnym odcieniem jest w tym przypadku biel w różnych tonacjach. Do tej barwy pasować będą geometryczne kształty (szczególnie te asymetryczne). Jeśli jednak trójkąty i kwadraty nie są twoimi ulubieńcami na ścianach, sama biel wystarczy – przecież wszyscy kochają minimalizm.

Romantycznie. Chyba w żadnych kolorach nie odpoczywa się tak jak w pastelowych. Komponują się idealnie z lekkimi tkaninami typu jedwab czy aksamit. To połączenie stworzy pokój-marzenie dla osób, które nie wyobrażają sobie relaksu bez książki i świeczki zapachowej.

Granat bywa niedocenionym kolorem jeśli chodzi o jego zastosowanie na ścianach – a szkoda. Prawdą jest, że jego nadmiar może dawać przytłaczające wrażenie, ale kto powiedział, że wszystkie ściany mają być pomalowane na jeden kolor? Białe pasy będą świetnym przełamaniem – przecież styl marynistyczny nie musi pojawiać się tylko w modzie i na morzu.

Podoba ci się wiktoriański stół, ale chciałbyś mieć też w rogu współczesną lampę? Nie możesz się zdecydować – nowocześnie czy klasycznie? Nie musisz wybierać! Z pomocą przychodzą nam inspiracje prosto ze stylu przejściowego. Jeśli posiadasz meble z historią – to jest rozwiązanie dla ciebie. Jeśli chodzi o kolory, sprawdzi się tu cała paleta szarości – od platynowego po antracytowy.

Jeśli lubisz surowe, otwarte przestrzenie i marzysz o mieszkaniu w stylu industrialnym, najlepiej jeśli wybierzesz farby w kolorach bieli, szarości i beżu. Idealne dla dużych powierzchni, szczególnie wtedy, gdy nie widać znaczących podziałów pomiędzy pomieszczeniami.

A co z małymi salonami? Warto wybrać kolor w zależności od naszych preferencji, dlatego na początku dobrze jest zastanowić się czy chcemy, aby salon był miejscem odpoczynku, czy może spotkań ze znajomymi na kolacji. Jedno nie musi wykluczać drugiego, a poniżej znajdziesz kolory, które mogą pomóc podjąć decyzję:

  • Duck-Egg Blue – subtelne połączenie niebieskiego, zielonego i szarego – szczególnie dobrze wygląda zestawiony z białymi meblami,
  • ciemna czekolada – nada twojemu salonowi klimat biblioteki; polecana szczególnie dla osób lubiących wieczory z książką, spędzone w wygodnym fotelu,
  • alabastrowy – sprawdzi się, gdy wnętrze jest małe, ale dobrze oświetlone; dzieci pokochają tę przestrzeń.

Wybierając kolory do swoich czterech ścian bądź odważny i nie bój się eksperymentować. A jeśli szybko nudzisz się wyglądem swojego pokoju lub bardzo lubisz pędzel i czapeczkę z gazety, na pomoc przychodzi Pantone – co wiosnę możesz pomalować ściany w kolorze roku – w ten sposób będziesz pewien, że twój salon na pewno jest w modzie. Po więcej inspiracji na temat pomalowania salonu zapraszamy na Tikkurila.pl.

Materiał partnera