Markizy i pergole. Dostępne opcje zakupowe

Gdy przychodzi lato i promienie słońca przypiekają trochę zbyt mocno, każdy szuka cienia. Z drugiej strony w ciepłe dni nie chcemy siedzieć w domu! Kompromisem między świeżym powietrzem a przyjemnym chłodem są markizy i pergole, które można zastosować na balkonie i tarasie. Nie musisz z niczego rezygnować! Sprawdź, jakie są obecnie dostępne rozwiązania w dziedzinie osłon przeciwsłonecznych.

Szeroki wybór markiz

Markizy to składane osłony przeciwsłoneczne. Elementem zacieniającym jest tkanina, której wygląd można dobierać do otoczenia albo upodobań. Wyróżnia się kilka typów markiz. Są to:

  • markizy tarasowe – mocowane nad tarasem, pozwalają cieszyć się słońcem lub cieniem w zależności od potrzeby chwili;
  • markizy kasetowe – są bardzo podobne do markiz tarasowych, z tą różnicą, że po złożeniu dach chowa się w eleganckiej kasecie. Dzięki temu markizę łatwiej utrzymać w czystości, wydłuża się też jej trwałość, a złożona mniej ingeruje w wygląd budynku;
  • markizy fasadowe – ich zadaniem jest regulacja ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Są instalowane przy oknach, a ich kąt wychylenia jest zmienny;
  • markizy ogrodowe – zadaszenia wolno stojące. Można je postawić w dowolnie wybranym miejscu, nie trzeba się więc ograniczać wyłącznie do płyty tarasu;
  • markizy dachowe do ogrodów zimowych – w lecie ogród zimowy działa jak szklarnia. Staje się parny i nieznośnie rozgrzany. Ten typ markizy chroni ogród zimowy przed nagrzewaniem. Dzięki temu można korzystać z niego także w letnie dni!

Pergole na gorące dni

Pergole to sposób na osłonięcie tarasu albo balkonu w upalne i zbyt słoneczne dni. Występują w wielu rodzajach. O przybliżenie tematu poprosiliśmy przedstawiciela firmy Okna Jachimczak, która ma w swojej ofercie zadaszenia tarasowe – zarówno markizy, jak i pergole:

Nowoczesne pergole to zautomatyzowane rozwiązania wykonywanie z różnych materiałów: zarówno tkanin, jak i np. aluminium, choć, oczywiście, dostępne są także modele sterowane manualnie. Mogą być wyposażone w przesłony chroniące od wiatru, co jeszcze bardziej podnosi komfort korzystania z tarasu.

Pergole są na ogół trwalsze od markiz. Dobrze radzą sobie z wiatrem i nie trzeba ich składać podczas deszczu, można więc przebywać na zewnątrz niezależnie od pogody. Tego typu zadaszenia tarasowe poszerzają domową przestrzeń i sprawiają, że taras jest bardziej funkcjonalny, bo uniezależnia się od czynników atmosferycznych. Nie ma nic lepszego, niż picie kawy na zewnątrz, podczas gdy wokół pada ciepły letni deszcz!

Materiał partnera