Jak wybrać najlepszą blachodachówkę

Kryteria zakupu blachodachówek

Blachodachówki stają się coraz popularniejszym materiałem, ponieważ prezentują się równie atrakcyjnie, jak dachówki ceramiczne, przy czym ich stosowanie obniża koszty budowy dachu. Zmniejszamy zużycie drewna używanego w konstrukcji. Trzeba dodać, że zwolenników ceramiki wciąż jednak nie brakuje. Blachodachówki nie powinniśmy kupować na podstawie samego wyglądu i ceny. Jakie więc kryteria należy wziąć pod uwagę, by dokonać dobrego wyboru?

Rdzeń, grubość blachy i warstwy ochronne

Dla trwałości blachodachówki najważniejszy jest jej rdzeń z odpowiednio dobranych gatunków stali. Blacha stalowa powinna mieć odpowiednią grubość, co określają normy. By zabezpieczyć ją przed korozją, z obu stron na rdzeń nakładana jest warstwa cynku. Kolejne warstwy to powłoka antykorozyjna, farba gruntująca i powłoka organiczna. Dodatkowe warstwy nadają blachodachówkce kolor i połysk, a także właściwą fakturę. Zwiększają też odporność na korozję. Są dobrane w taki sposób, by były jak najbardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, działanie temperatury oraz promieni UV. Poszczególne powłoki powinny zachowywać swoje niezmienione właściwości przez okres wskazany w gwarancji przez producenta.

Gwarancja i dokumentacja

By wybrać naprawdę dobrą blachodachówkę sprawdźmy, na jaki czas jest udzielana gwarancja estetyczna i co ona obejmuje. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych DACHLUX, najlepsi producenci udzielają gwarancji na odpryski, pęknięcia oraz łuszczenia powłoki. Po latach pokrycie dachowe może się nieznacznie odbarwić, jednak powinno zachować równomierny, intensywny kolor na całej powierzchni. Przeglądając gwarancję, przyjrzyjmy się dokładnie jej warunkom. Może ona dotyczyć wyłącznie trwałości powłoki lub dodatkowo perforacji, które mogą powstać w blasze. Każdy materiał budowlany powinien posiadać właściwą dokumentację. Jeżeli wybrana blachodachówka ma Deklarację Właściwości Użytkowych, my mamy pewność, że spełnia ona obowiązujące wymagania. Zawsze mamy prawo poprosić o informację na temat Deklaracji sprzedawcę materiału, a producent powinien umieścić najważniejsze parametry na etykiecie produktu. Mówiąc o najważniejszych parametrach, mamy na myśli grubość blachy, grubość powłoki oraz masę cynku. Jeśli sami nie możemy się z jakichś względów zdecydować, jaką blachodachówkę wybrać, warto poprosić o pomoc doradcę technicznego. Na stronach solidnych dostawców możemy też zobaczyć galerie dachów, które prezentują realizacje dachów z blachodachówki.

Materiał partnera