klimatyzacja

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem

Przyjemna, optymalna temperatura w domu, w dodatku niezależnie od pogody, to marzenie wielu osób. Odpowiedzią na te potrzeby jest klimatyzacja. Przydaje się przez cały rok, zapewniając właściwą temperaturę i poziom nawilżenia powietrza. Coraz częściej staje się elementem nie tylko biur i innych miejsc użyteczności publicznej, ale również nowoczesnych mieszkań. Jakie są plusy takiego rozwiązania? O czym należy wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy?

Klimatyzator tworzy przyjazny mikroklimat. Zarówno utrzymuje pożądaną temperaturę, jak i eliminuje nadmiar wilgoci. Tego typu pompy ciepła działają na zasadzie wymiany powietrza w pomieszczeniu. Najnowsze modele nie zużywają zbyt wiele energii, a ich obsługa jest bardzo prosta i wygodna dzięki zastosowanej elektronice. Przy użytkowaniu takiego sprzętu należy pamiętać o uważnym przeprowadzaniu regulacji temperatury. Różnica w miejscu, które klimatyzujemy, a nieklimatyzowanym, nie powinna być wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Stosując się do tej reguły, nie musimy obawiać się o rozwój choroby.

Drugą istotną zasadą stosowania klimatyzatora jest jego regularna konserwacja. Wbrew pozorom, ma to ogromne znaczenie. Urządzenie, które jest narażone na tak intensywną eksploatację, musi być poddawane konserwacji. Zaleca się, aby serwisować je dwa razy do roku – najlepiej raz w okresie wiosenno-letnim, drugi raz w jesienno-zimowym. Czym grozi nie czyszczenie klimatyzatora? W filtrach gromadzi się brud, który stanowi pożywkę dla bakterii, grzybów i drobnoustrojów. W wyniku tego przedostają się one do wdychanego powietrza. Szczególnie niebezpieczne są bakterie Legionella, które przyczyniają się do powstawania poważnych schorzeń płuc.

Gdzie warto zamontować klimatyzator?

Poza zdrowiem i samopoczuciem domowników, znaczenie ma również trwałość i działanie urządzenia. Im bardziej oblodzony parownik, tym większe skraplanie pary wodnej, co przyczynia się do osłabienia efektywności pracy klimatyzatora. W takiej sytuacji nie możemy już uzyskać i utrzymać pożądanej temperatury. Powoduje to również szybsze zużycie sprzętu, a naprawa niektórych części może kosztować tyle, co zakup nowego urządzenia. Dlatego należy dbać o regularny serwis i konserwację klimatyzacji. W ten sposób przedłużymy jej żywotność nawet do 10 lat.

Inną kwestią jest rozmieszczenie klimatyzacji. Możemy zainwestować w pełną sieć, albo wybrać poszczególne pokoje. Miejsca, w których szczególnie przydaje się taki system, to przede wszystkim salon i sypialnia. Mimo wszystko, najlepszą opcją jest zastosowanie klimatyzacji w całym domu, czyli pod postacią sprzętu multisplit lub kanałowego. Nie jesteśmy w ten sposób zmuszeni do decydowania o tym, gdzie będą panować upały, a gdzie przyjemny chłód. Element wewnętrzny instalowany jest najczęściej na ścianach – pod oknem, a więc w miejscu, gdzie powinien znajdować się kaloryfer, lub pod sufitem.

Materiał partnera