Jaki komin zastosować do pieców kondensacyjnych?

W dobie poszukiwania coraz lepszych metod ograniczania wydatków na ogrzewanie, coraz popularniejszych w Polsce rozwiązaniem cieszą się kotły kondensacyjne. Stosując te urządzenia możemy w znaczny sposób poprawić wydajność spalania gazu lub oleju w celu ogrzania naszego domu. Ze względu jednak na specyficzny skład chemiczny paliwa kotły kondensacyjne wymagają podłączenia do odpowiedniego rodzaju przewodu kominowego.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, ale spaliny powstające w kotłach zasilanych paliwem gazowym lub olejowym składają się w dużej mierze z pary wodnej. Ta z kolei jest nośnikiem dużej ilości energii cieplnej. W zwykłych kotłach energia ta wraz ze spalinami ulatnia się do atmosfery i jest bezpowrotnie tracona. Kotły kondensacyjne wyposażone są w specjalny, wypełniony zimną wodą wymiennik, który pozwala odzyskać część tej energii i wykorzystać ją do ogrzewania domu. Dzieje się tak dzięki wychłodzeniu pary wodnej – ciepło w niej zawarte zostaje przejęty przez wodę z wymiennika. W wyniku spadku temperatury dochodzi do kondensacji, czyli skroplenia pary wodnej. Schłodzone nawet o 60% spaliny następnie kierowane są do przewodu kominowego, zaś wytrącony z nich kondensat spływa do instalacji kanalizacyjnej. Jednak nie cała zawartość pary wodnej ulega kondensacji.

Para wodna w kominie

Fizycznie niemożliwe jest wychłodzenie spalin do tego stopnia, żeby cała zawarta w nich para wodna skropliła się na wymienniku. Pewna ich część przedostaje się do komina – podobnie jest w przypadku zwykłych kotłów gazowych i olejowych, pozbawionych wymiennika. Niższa temperatura wewnątrz przewodu sprzyja kondensacji – mówi się wtedy, że komin się „poci”. Dodać do tego należy fakt, że w spalinach zawarte są pewne związki chemiczne, takie jak tlenki siarki i tlenek azotu o kwasowym odczynie. Z tego powodu zaleca się, żeby kotły kondensacyjne podłączać wyłącznie do kominów wykonanych ze stali kwasoodpornej. Szeroki wybór elementów do wykonania tego typu przewodów kominowych znajdziemy w ofercie ich producenta, firmy TCH Systemy Kominowe.

Dlaczego dobór komina jest tak ważny?

Niedopuszczalnym błędem jest podłączanie kotła kondensacyjnego do komina wykonanego z innych materiałów, np. stali nierdzewnej, ceramiki lub zwykłych cegieł pozbawionych wkładu. Dlaczego? Ponieważ para wodna w połączenia z tlenkami zawartymi w spalinach tworzy agresywne środowisko, sprzyjające uszkodzeniu struktury takich kominów. Przykładowo mogą one wnikać w strukturę cegieł lub powodować powstawanie ognisk korozji w przewodach stalowych pozbawionych odporności na kwas. Tylko komin ze stali kwasoodpornej jest w stanie sprostać warunkom stwarzanym przez obecność tlenków oraz pary wodnej.

Materiał partnera