ozon

Jak działają generatory ozonu?

Ozon jest jednym z najsilniejszych środków dezynfekujących. Śmiało można go wykorzystać do oczyszczania powietrza i klimatyzacji w samochodzie, usuwania bakterii oraz roztoczy z pomieszczeń, oczyszczania warzyw i owoców, a także usuwania brzydkich zapachów oraz grzybów. Pomocne w tym celu będzie specjalne urządzenie, zwane generatorem ozonu, którego działanie wyjaśniamy w poniższym artykule.

Właściwości ozonu

Na początek wyjaśnijmy, czym jest ozon. To niepalny gaz, którego cząsteczka składa się z trzech atomów tlenu, stąd jego symbol – O3. Jego naturalne środowisko to górne warstwy atmosfery ziemskiej, skąd chroni nas przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV ze słońca. Obecność ozonu jest wyczuwalna po burzy, ponieważ tworzy się on podczas wyładowań atmosferycznych.

Jego działanie jest związane z gwałtownym utlenianiem – ozon wchodzi w reakcję chemiczną z zanieczyszczeniami, które unoszą się w powietrzu, powodując ich utlenienie. Dzięki trzeciemu atomowi tlenu w cząsteczce, ozon jest bardzo reaktywny, co powoduje, że z łatwością reaguje z bakteriami, wirusami, pleśnią czy nieprzyjemnymi zapachami, i rozkłada je na mniej złożone i szkodliwe cząstki. Ponadto, ozon jest bardzo przyjazny środowisku, ponieważ rozpada się on samoczynnie do tlenu, a czyszczenie pomieszczeń z jego pomocą jest o wiele efektywniejsze niż w przypadku korzystania ze środków chemicznych.

Sposoby wykorzystania generatora ozonu

Ozon do użytku własnego jest generowany przez ozonator. Jest to nowoczesne urządzenie elektryczne, które generuje ozon z pomocą prądu i przy wykorzystaniu tlenu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli generatorów ozonu, również w ofercie firmy Bitom, różniących się od siebie wydajnością, zakresem funkcji czy obsługiwanej powierzchni. W przypadku ozonatorów, które wykorzystywane są w domu, charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami i obecnością programatora, ułatwiającego ich obsługę. Profesjonalne generatory ozonu mają już większą wydajność, aby łatwe było ich zastosowanie np. w halach przemysłowych, magazynach czy szkołach.

Niezwykłe właściwości ozonu sprawiają, że jest on w stanie usuwać bakterie, wirusy, grzyby, pleśń oraz wiele innych związków organicznych i nieorganicznych. Urządzenia, jakimi są generatory ozonu, służą do uzdatniania wody pitnej, dezynfekcji pomieszczeń, a także wnętrz samochodów oraz klimatyzacji i usuwania z nich nieprzyjemnych zapachów, likwidacji bakterii, pleśni oraz przykrego zapachu z lodówki, sterylizacji produktów spożywczych oraz dziecięcych, wyjaławiania pomieszczeń szpitalnych, a także do przygotowywania specjalnych kąpieli ozonowych, działających pozytywnie na skórę, łagodzących zmiany trądzikowe, zmniejszających cellulit oraz wspomagających leczenie grzybicy skóry.

Materiał partnera