obrus

Jak dobrać obrus do wystroju wnętrz?

Duży, jadalniany stół zdaniem wielu osób stanowi serce domu. Nakryty obrusem, może być doskonałym dopełnieniem aranżacji. Tylko w jaki sposób dobrać obrus do charakteru wnętrza? Na co zwracać uwagę? Obrus nie tylko dekoruje, ale też chroni stół, który przecież nie jest zaprojektowany wyłącznie do jedzenia posiłków. Stół do mebel do zadań specjalnych. Dorosłym służy do pracy, dzieciakom – do odrabiania lekcji. Przy stole gramy w rodzinne gry, prowadzimy długie rozmowy i pijemy kawę. Jak właściwie przystroić go obrusem?

 Haftowane i białe obrusy

Tradycyjny, haftowany obrus uznaje się za najbardziej elegancki. Młodzi nie zawsze przepadają za takim nakryciem, ponieważ kojarzy im się z babcinym wystrojem. A wcale tak nie jest. Hafty i koronki są idealnym wyborem do rustykalnych wnętrz i wcale nie wyszły z mody. Jeżeli uważamy, że takie ustrojenie obrusu jest zbyt przesadne, wybierzmy biały obrus. Jest równie gustowny, ale nie skupia na sobie całej uwagi. Taki obrus uświetni wyjątkowe okazje, np. rocznicę ślubu, Wigilię czy okrągłe urodziny. W połączeniu z wytworną zastawą, uzyskamy efekt, jakiego oczekujemy.

Pamiętajmy o wyborze odpowiedniej tkaniny. Wyróżnia się obrusy lniane, bawełniane, lniano-bawełniane, z jedwabiu, ramii i sizalu, żakardowe, wiskozowe i poliestrowe. Na szczególne okazje sprawdzi się żakard oraz jedwab. Jedwab mocno się gniecie. Dlatego warto też wziąć pod uwagę len i szlachetną bawełnę. To tkaniny, które doskonale uzupełnią każde wnętrze. Wiskozowe i poliestrowe to najtańsze obrusy, ale są bardzo nietrwałe – komentuje nasz ekspert ze sklepu Decortina.

Nowoczesne motywy na obrusach

Minimalistyczne wnętrza można ożywić dzięki nowoczesnym motywom na obrusach. To doskonały wybór do mieszkań młodych ludzi, którzy raczej nie mają zbyt wiele dodatków w swoich domach. Będzie pasować do aranżacji i doda jej pazura, szczególnie że nowoczesne, minimalistyczne wnętrza są oszczędne w kolorach. Pamiętajmy, że duże wzory najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach.

Obrusy plamoodporne

Do każdego mieszkania i domu będą pasować obrusy plamoodporne. Występują w wielu kolorach i wzorach, a do tego – chronią przed plamami, które będzie trudno sprać. Taki obrus współgra z wystrojem wnętrza tradycyjnego i nowoczesnego, ponieważ możemy pobawić się dekoracjami, które staną na stole. Ładny wazon, ciekawy świecznik – teraz w sklepie znajdziemy tak wiele dodatków do domu, że problemem nie jest brak, ale raczej wybór odpowiedniej ozdoby.

Nie rezygnujmy z obrusów. Stanowią „kropkę nad i” i chronią nasz stół, który każdego dnia jest przez nas mocno eksploatowany.

Materiał partnera