Charakterystyka oraz zastosowanie blachy trapezowej

Charakterystyka blachy trapezowej

Blacha, czyli bardzo płaskie płaty metalu, znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Na rynku znajdziemy wiele jej rodzajów – jednym z nich jest tak zwana blacha trapezowa, z której wykonywane są między innymi ściany i dachy obiektów użytkowych takich jak sklepy, magazyny, garaże, hale produkcyjne i wiele innych. Czym jest blacha trapezowa i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Czym jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa swoją nazwą zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi powierzchni. W przekroju przypomina ona nieco blachę falista, tyle że jej „fale” to w rzeczywistości trapezy. Takie ukształtowanie ma swoje uzasadnienie – dzięki niemu blacha trapezowa posiada właściwości odróżniające ją od blachy falistej czy zwykłej blachy płaskiej. Jakie to właściwości?

Przede wszystkim wysoka wytrzymałość

Tym, co szczególnie wyróżnia blachę trapezową pośród innych rodzajów to wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu znakomicie nadaje się do budowy konstrukcji, które na takie obciążenia będą narażone, między innymi dachów wielkopowierzchniowych obiektów. Czynnikiem obciążającym mogą być między innymi obfite opady śniegu.

Sztywność

Drugim istotnym czynnikiem, decydującym o tym, że blacha trapezowa nadaje się do konstrukcji wielkopowierzchniowych dachów oraz ścian, jest jej wysoka sztywność, wynikająca z jej ukształtowania.

Trwałość

Blacha trapezowa wykonywana jest ze stali, w której pod wpływem kontaktu z wilgocią dochodzi do procesu utleniania się żelaza, czyli korodowania. Rozwijające się ogniska korozji znacząco osłabiają wytrzymałość metalu, sprawiają że staje się on kruchy. Blacha trapezowa jest bardzo narażona na kontakt z wilgocią, dlatego też niezbędnym etapem produkcji jest zabezpieczenie jej przed korozją, np. poprzez ocynkowanie. Tego typu blachę znajdziemy w ofercie firmy Alfapanel. Zabezpieczona w ten sposób blacha zachowuje swoje właściwości przez bardzo wiele lat.

Lekkość

Bardzo istotną cechą blachy trapezowej jest jej niewielka waga. Ma to duże znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze montaż takiej blachy jest bardzo prosty, zajmuje mało czasu i nie wymaga dużego nakładu energii. Po drugie blacha trapezowa nie obciąża nadmiernie konstrukcji obiektu, na który jest nakładana.

Niskie koszty budowy i eksploatacji

Blacha to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Chodzi nie tylko o niski koszt samego materiału, ale również niewielki koszt jego wykorzystania oraz późniejszej konserwacji. Dlatego blacha trapezowa jest tak chętnie wybieranym materiałem do budowy obiektów o zastosowaniu przemysłowym i gospodarczym.

Materiał partnera