Czym charakteryzują się popularne schody policzkowe?

Cechy schodów policzkowych

Czym są schody, każdy z nas dobrze wie, choć ich fachowa definicja brzmi zaskakująco: schody to element, który organizuje międzypoziomowy ciąg komunikacji pieszej z uwzględnieniem standardów ruchowych człowieka poprzez zestopniowanie. Profesjonalni producenci schodów oferują różne typy konstrukcji schodowych, z których najpopularniejsze są schody płytowe, wspornikowe i policzkowe. Czym charakteryzują się schody policzkowe?

Schody o mocnej konstrukcji

Konstrukcja nośna schodów policzkowych (inaczej nazywanych wpuszczanymi lub wangowymi) składa się z dwóch drewnianych belek, które nazywamy policzkami. Do policzków mocowane są stopnie zbudowane ze stopnicy i podstopnicy. Są dwie metody mocowania stopni: wsuwamy podnóżki i przednóżki od góry lub od dołu w odpowiednio wycięte, wyfrezowane w belkach rowki albo osadzamy stopnie w tzw. gniazdach wyciętych w policzkach. Schody policzkowe charakteryzuje solidna budowa, która pozwala oprzeć je tylko na końcach biegu (nie musimy mocować ich dodatkowo do ściany). Jak dowiadujemy się u producenta schodów Wróblewski Design z Kalisza, belki policzkowe mogą mieć różne kształty. Można z powodzeniem zaprojektować schody policzkowe, które świetnie będą się prezentowały zarówno do wnętrza w klasycznym stylu, jak i do domu o nowoczesnym designie. Mogą to być nie tylko jednobiegowe, ale i dwubiegowe schody, czy schody o formie zabiegowej, gdzie spocznik zastąpiony jest stopniami o różnej szerokości, które tworzą charakterystyczny zakręt, w zależności od potrzeb.

Jak wygląda projektowanie schodów?

Projektowanie schodów policzkowych i pozostałych, podobnie jak innych elementów konstrukcyjnych, odbywa się dziś głównie przy użyciu różnego rodzaju programów komputerowych. Możemy dzięki nim wykonać niezbędne obliczenia i przygotować rysunki architektoniczne oraz konstrukcyjne schodów. Wykonywanie obliczeń obejmuje zawsze kilka podstawowych kroków. Obliczamy liczbę stopni, dzieląc wysokość kondygnacji przez maksymalną wysokość stopnia, przyjmując przy tym rodzaj schodów. Przyjmujemy przy tym całkowitą liczbę stopni o wysokości nie większej niż wysokość maksymalna, która wynika z przepisów, pamiętając o tym, że wszystkie stopnie powinny być równej wysokości. Kolejne kroki to obliczenia szerokości stopnia, ustalenie całkowitej szerokości biegu i jego długości oraz ustalenie szerokości spoczników. Wzory do obliczeń, które możemy znaleźć na przykład w podręcznikach dla uczniów technikum budowlanego, nie są skomplikowane i teoretycznie można obliczenia wykonać samodzielnie, nawet bez użycia kalkulatora. W praktyce jednak projektowanie i wykonywanie schodów wymaga szerokiej wiedzy i uwzględnienia wielu dodatkowych warunków.