Czym charakteryzują się okna przemysłowe

Okna przemysłowe stosuje się w różnego rodzaju budynkach przemysłowych. Najczęściej spotkać można je w halach produkcyjnych. Czasem tego typu okna znajdują też swoje miejsce w loftach, czyli pofabrycznych budowlach przerobionych na apartamentowce. Sprawdźcie czym charakteryzują się okna przemysłowe.

O oknach przemysłowych

System okien przemysłowych opiera się na technice okien obrotowych. Zaprojektowany został po to, by sprostać szczególnym wymogom jakie stawiane są oknom w zakładach przemysłowych. Z tego powodu posiadają one m.in. zabezpieczenia przed skutkami nieprzewidzianego wybuchu.

Stalowe okna przemysłowe posiadają ościeżnicę wykonaną z profilu półotwartego, samonośną na obciążenia poziome i pionowe. Ramka kwatery uchylnej wykonywana jest z profili zetowych. W podstawowej wersji okna cynkuje się ogniowo, jednak dodatkowo można pomalować je proszkowo kolorem z palety RAL. Jeśli chodzi o wymiary okien, jest to kwestia zupełnie dowolna, podobnie jak ilość kwater uchylnych – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Matbud.

Okna przemysłowe można wykonać na wymiar z uwzględnieniem dowolnego podziału kwater (mogą być one uchylne lub stałe). Okna te montować można w murze lub płycie warstwowej i są one przystosowane do przeszklenia zgodnie z potrzebami inwestora, np. szybą pojedynczą, bezpieczną, zespoloną lub poliwęglanem.

Okna przemysłowe dostarczane są wraz z szybą lub poliwęglanem oraz listwami przyszybowymi, wkrętami do mocowania listew przyszybowych oraz całym kompletem uszczelek do szyb i podkładek dystansowych.

Znaczenie okien przemysłowych

Wyposażenie budynków przemysłowych, wbrew pozorom, jest wyjątkowo istotne. Wpływa ono bowiem na ich funkcjonowanie, a tym samym na bilans zysków i strat przedsiębiorstwa. Na powodzenie przedsięwzięcia wpłynąć może nawet wybór okien, które pełnią kilka istotnych funkcji. Należą do nich:

  • ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi – okna przemysłowe muszą być szczelne, aby wykorzystywać mniej energii na ogrzewanie lub klimatyzację, ma to szczególne znaczenie w budynkach, w których produkuje się żywność lub środki chemiczne,
  • wpuszczanie światła słonecznego – tego typu okna muszą mieć odpowiednią wielkość, a ich rozmieszczenie trzeba dokładnie zaplanować, aby jak najbardziej ograniczyć konieczność oświetlania pomieszczenia sztucznym światłem,
  • ochrona przed włamaniem – solidne okna przemysłowe muszą chronić przed włamaniem, gwarantując tym samym bezpieczeństwo sprzętów oraz produktów znajdujących się wewnątrz budynku.
Materiał partnera